Aracınızı Doğru Şekilde Yıkamak

Sertifikalı Crystal Serum – 7 Yıl Koruma
Mayıs 27, 2015
Detaylı Araç Bakımında Genel Olarak Yapılan 10 Hata
Temmuz 28, 2015

Aracınızı Doğru Şekilde Yıkamak

heroic detailing seramik kaplama gtechniq crystal serum seramik ve nano boya koruma hizmetleri
Aracınıza her ne kadar mükemmel bir şekilde uygulama yapılmış olsa da işin en önemli süreci bu mükemmelliği muhafaza etmektir.Genel olarak araçlarımız yanlış yıkama yöntemleri ile yıkandığından, yanlış ürün ya da yanlış bez seçiminden dolayı çizilmektedir.Doğru bez, yıkama eldiveni ya da ürün kullanıldığı zaman aracınız çizilmez diye bir durum söz konusu değildir sadece çizilme oranımızı minimuma indirmek için uygun yöntem ve ürün kullanılmaktadır.

Genel olarak kendi araçlarını yıkayan kişilerin en büyük hatası seçmiş oldukları yanlış yıkama ekipmanlarıdır. Yer fırçası, sünger, arap sabunu, temizlik bezleri, bulaşık deterjanı ve otomatik yıkama sistemleri aracınızın en büyük düşmanlarıdır. Yer fırçası sahip olduğu sert yapısıyla aracınızın boyasını maksimum seviyede çizecektir. Süpermarketlerin Otomobil Bakım reyonlarında Oto Yıkama Fırçası adı altında sattıkları fırçalar kesinlikle yer temizleme fırçalarıdır ve adı ne olursa olsun hiç bir fırça aracın temizliğinde kullanılmamalıdır. Süngerler ise aracın üzerindeki kiri kendi yapısında hapsedemeyecek yapıda oldukları için aracın üzerindeki kiri aracın üzerinde sürterek gezdirirler. Süngerin araç ile her teması aracın boyasını çizecektir. Otomatik Yıkama Sistemleri hızlı, ucuz ve pratik gibi görünse de sonuçlar yer fırçasından farksız değildir. Otomatik Yıkama Sistemlerindeki fırçalar hem sert yapıdadır, hem de gün içerisinde onlarca araç yıkadıklarından dolayı kiri bir araçtan diğerini taşır. Bu sistemdeki fırçalara yapışan kirler ve sert fırçalar aracınızın boyasına kesinlikle zarar verecektir. Aşağıdaki resimlerde kaputuna polisaj yapılmış çiziksiz bir aracın yalnızca 1 kez Otomatik Yıkama Sisteminde yıkandıktan sonra oluşan çizikler gösterilmiştir.

otomatik-yikama-1otomatik-yikama-2otomatik-yikama-3

 

Unutulmamalıdır ki aracımızı yıkarken hedefimiz aracımızın temiz görünmesi değil, temiz olmasıdır. Aracımızı yıkarken eğer yer ve imkanlarımız uygun ise yıkama makinesi işimizi oldukça kolaylaştıracaktır.Yıkama makinesinin suyu yüksek basınç ile püskürtmesinden dolayı aracın üzerindeki kirlerin sökülüp atılması kolay olacaktır. Aracı yıkarken uygulayabileceğiniz 2 adet yıkama metodu vardır:

   Foam Lance (Köpük Aparatı) ile Aracı Yıkamak

Foam Lance altında şampuan su karışımını hazırladığınız 1 litrelik haznesi bulunan, üst kısmında köpük yoğunluğu ve püskürtme açısı ayarlanabilir vanaları bulunan bir aparattır. Foam Lance’in en büyük avantajı aracınıza sadece şampuan uygulanmasıdır. Foam Lance için özel olarak üretilmiş olan şampuanlar aracın tüm yüzeyine püskürtülerek şampuanın kirleri sökmesi beklenir ve ardından bol suyla durulama işlemi yapılır. Foam Lance uyumlu araba şampuanları aracın üzerine püskürtüldükten sonra Wash Mitt (Yıkama Eldiveni) ile geçilmez. Bu yöntem aracın boyasının çizilmemesi için çok güvenli bir yöntemdir. Ayrıca köpük püskürtülerek uygulama yapıldığı için elin girmediği noktalara da temas ettiğinden dolayı aracın tüm yüzeyleri kirlerden arınmış olacaktır. Bu yöntemdeki en önemli noktalar şampuan-su karışım oranı ve şampuan seçimidir. Yapacağımız seçimde de yıkayacağımız aracın üzerindeki boya koruma ürünü ve kir durumuna göre değişecektir.

foam-lance         foam-lance-heroic-detailing-1  foam-lance-heroic-detailing-2

 

   Çift Kova Yöntemi İle Aracı Yıkamak

Çift Kova Yöntemi aracı yıkama için kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Ülkemizde araçlarını kendisi yıkamak isteyen araç sahiplerinin yer, su, elektrik gibi araç yıkamasında kullanacağı faktörler her zaman sağlanamadığı için bu yöntem tercih edilir. İhtiyacımız olan materyaller 2 adet kova, bahçe sulama hortumu, katkısız pH dengeli araç şampuanı, yıkama eldivenidir. Kullanacağımız kovalar “Grit Guard” adını verdiğimiz kum, toz gibi olumsuz faktörleri yıkama eldivenimize bulaşmasını önleyici aparattır.

grit-guardwash-mittcift-kova

 

 

Hepsinden önce aracımızın üzerine sadece su uygulayarak çıkarabildiğimiz kirleri çıkarıyoruz. Daha sonra Çift Kova ile aracımı yıkama yöntemine başlıyoruz. Yıkama işlemine başlarken ilk olarak tavandan başlayarak aşağıya doğru temizleme işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu yöntemin adının Çift Kova olmasının nedeni aracı yıkarken 2 adet kova kullanılmasıdır. Kullanacağımız kovalardan bir tanesini sadece su ile doldururken diğer kovayı şampuanlı su ile dolduruyoruz.  Buradaki amaç Wash Mitt (Yıkama Eldiveni) ‘i şampuanlı su dolu olan kovaya sokup aracın üzerinde temizlik işlemi yaptıktan sonra tekrardan şampuanlı su dolu olan kovaya sokmuyoruz ve şampuanlı olan Wash Mitt ile 1 taneden daha çok panel temizlemiyoruz. Wash Mitt ile aracın herhangi bir panelini temizledikten sonra sadece su dolu kovaya araba yıkama eldiveni sokarak üzerindeki kirlerden temizliyoruz. Duru suya sokup çıkarılan araba yıkama eldiveni tekrardan şampuanlı su dolu olan kovaya sokup başka bir paneli temizliyoruz ve durulayarak aracın diğer panellerine de aynı şekilde uygulayarak devam ediyoruz.

Bu yöntemdeki amaç araba yıkama eldiveni üzerine ya da tüylerin arasına gizlenen kum ve taş gibi aracın boyasına zarar verecek etkenleri araba yıkama eldiveninden temizleyerek aracın boyasına temas etmesini engellemektir. Yöntem düzgün uygulandığı zaman temiz su dolu olan kovamız şu şekilde olmuş olacaktır :

cift-kova-1

Çift Kova Yönteminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar :

  • Wash Mitt (Yıkama Eldiveni) ile aracınızı temizlerken ; Wash Mitt (Yıkama Eldiveni) baskı yapmadan sadece aracın üzerinde gezdirilmelidir.
  • Duru su dolu olan kova eğer çok fazla kirlenirse kova temizlenerek yeniden temiz su eklenerek yıkama işlemine devam edilmelidir.
  • Tavan ve kaput gibi büyük paneller tek seferde temizlenmemeli 2 yada 3 parçaya bölünmelidir.
  • Yıkama işlemi bittikten sonra Wash Mitt (Yıkama Eldiveni) büyük titizlikle temizlenerek kurumaya alınmalıdır.

    Şampuan Seçimi 

Şampuan aracınızın hangi boya koruma ürünüyle korunduğuna ve kir durumuna göre seçilmelidir.
Foam Lance için 1 Litre suya 50 ile 150 ml şampuan ilave edilerek uygulanmalıdır. Foam Lance ‘te kullanılacak  şampuan Foam Lance için özel olarak üretilen şampuanlar olmalıdır. Aksi taktirde Foam Lance’in filtresi tıkanarak köpük yoğunluğunda kayıp olacaktır. Foam Lance için seçilecek şampuanlar yazlık ve kışlık olmak üzere ayrılırlar. Kışlık şampuanlar daha agresif bir yapıya sahiptirler çünkü araçlarımızın en kirli olduğu mevsimler kış aylarıdır. Kışlık şampuanların mükemmel kir sökme avantajı varken aynı zamanda da Boya Koruma süresine de olumsuz etkisi vardır. Yazlık şampuanlar kir sökme özelliğinden çok pH dengeli olup boya koruma dostudur.Bu pH dengeli şampuanların kir sökme özelliği oldukça azdır ve bu sebeptendir ki yaz aylarında tercih edilirler. Araçlarımız yaz ayları hava koşulları yağmurlu olmadığı sürece sadece tozlanırlar ve agresif şampuanlara gereksinim duyulmaz. Aracın boya koruma ürünü Wax ya da Sealant ise içeriğinde cila bulunduran şampuanlar boya korumanızın ömründe olumlu etkide bulunacaktır. Cilalı şampuanlar yıkama sonrasında araca hem parlaklık verir hem de kısa vadeli bir tabaka oluşturarak boya korumanın ömrünü uzatırlar.

Çift Kova Yöntemi için standart araç şampuanı gereklidir. Foam Lance’de de olduğu gibi bu şampuanlar da yazlık ve kışlık olmak üzere ayrılırlar. Kullanılacak şampuan ile su oranlaması kullanacağınız şampuanın kullanımı hakkında bilgi veren paragrafta mevcut olacaktır. Özellikle yaz aylarında aracımızı şampuanlarken Foam Lance uygulamasından daha yavaş olduğu için hava sıcaklığından dolayı şampuan aracın üzerinde kuruma ihtimali yüksektir. Kullanım talimatından daha çok şampuan kullanımı ve şampuanın boya üzerinde kuruması aracın üzerinde leke kalmasına sebep olabilir. Yaz aylarında aracımızı şampuanladıktan sonra muhakkak bol su ile durulamamızda fayda vardır.

Şampuan seçiminde saç şampuanı, bulaşık deterjanı, arap sabunu gibi ürünler kendi alanları için üretilmişlerdir ve aracınız için zararlı ürünlerdir. Bu ürünler boya korumanın ömrünü maksimum şekilde düşürecek ürünlerdir. Yoğun yapılarından dolayı araç üzerinde durulama sonrasında kalarak sıcaklıkla beraber aracınızın boyasını ve plastik aksamlarında matlaşma sağlayacaklardır.

Kurulama Bezi/Havlusu Seçimi

Araç sahiplerinin araçların boyasını çizdiği en büyük kısım burada meydana gelmektedir. Doğru bez/havlu tercihi çok önemlidir. Yıkama sonrasında kurulama işlemi için özel olarak üretilmiştir mikrofiber bez/havlular tercihlerimiz arasında en başta olmalıdır. Bunun nedeni yüksek emme gücünden dolayı aracın üzerinde çok fazla silme işlemi gerçekleştirilmez ve aracın çizilme ihtimali azalacaktır. Halkımız arasında bolca kullanılan ucuz bez, atlet, mutfak/banyo bezleri tercih edilmemesi gereken ürünlerdir. Unutulmamalıdır ki aracımızı ne kadar az silersek o kadar aracımızın boyasına zarar vermemiş oluruz. Kurulama esnasında kullanılan bir bez/havlu başka bir arabada kullanılmamalıdır. İhtimaller üzerinde değerlendirilirse bir önce yıkanan aracın üzerindeki muhtemelen kirlerden kaynaklanan olumsuz etkenler diğer aracın üzerinde etkisini gösterecektir yani araçtan araca kir taşınmış olabilme ihtimali vardır. Araba mikrofiber kurulama havlusu alırken kullanımının araştırılması oldukça önemlidir çünkü bazı kurulama bezleri kurulama esnasında suyunun akıtılması için kesinlikle sıkılmamalıdır. Kirli olan bezlerini yıkama makinesinde yıkarken kesinlikle yumuşatıcı kullanmadan yıkanmalıdır.

mamooth-1mamooth-2uber

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir